środa, 16 listopada 2011

Ocena 360. Ankieta badania

Fundamentem ocen 360 stopni jest teza, że najbliższa prawdy wartość liczbowa kompetencji ocenianego lidera może zostać zdobyta w wyniku uśrednienia oceny zatrudnionych w różnych działach wśród nich: zwierzchnik, podlegli pracownicy, współpracownicy z takich samych miejsc itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tym krótkim tekście uwaga zostanie sfokusowana na pozyskiwaniu opinii badanych w formie najczęstszych sposobów: formularz do wypełnienia długopisem, ankieta, oraz ankieta pod sharepoint services. Na pierwszy rzut oka są to metodologie takie same; w każdym z nich ankietowany anonimowo wygłasza oceny określając ocenę o ocenianej osobie. Formularze standardowa i elektroniczna posiadają taką samą kolejność obszarów,więc niczym nie różnią się.

Istnieje jednakże obszar, który wskazuje, że warto stosować w wielu przypadkach formularzy zdalnych. W takim przypadku (bardzo często stosują takie podejście nakierunkowane na precyzję rezultatu podmioty gospodarcze - doradcze w dziedzinie informatyki) organizator badania tak tworzy program komputerowy obsługujący badanie, by każde z ocenianych zachowań pojawiały się w przypadkowej kolejności. Ponieważ zniechęcenie do pracy nad ankietą respondenta interferuje bezpośrednio na pojawienie się błędu systematycznego przy kolejnych ptaniach, zastosowanie nieprzewidywalnego układu zachowań czyni wynik bardziej liniowym i czyni go bardziej jednorodnym w obszarze błędu systematycznego.


Inne blogi: Blog 1
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz